Modele de fierastrau

Acest produs este de fapt un set format DIN cele mai bune fierastraie de mana, profesionale, fiind un mod?le echipat cu 9 lame. Instrumentul este unul multifonctionnel, odata cu schimbarea Lamei pentru fiecare astuce de mat?riel. Acesta poate prelucra: lemnul, Otelul, faianta, sticla, plasticul, gresia, cauciucul, Piatra si cartonul. Fierastraul nu numai ca taie aceste materiale, ci le si gaureste, decupeaza dupa forme curbate, in unghi sau despicatura. Fierastraul de mana utilizat in acest caz se numeste de traforaj. Acesta are si capacitatea de decupare in int?riul materiei, de trasare a liniilor curbe, Arcuri, cercuri si orice Alt Ornament. Fierastraul este foarte usor, de 200 Grame si poate fi astfel manevrat cu usurinta. Ferastraul de slituit se recunoaste prin Panza Care are aceeasi Latimer Langa maner si la varf, avand Practic forma dreptunghiulara. Asigura sectionarea materialului in unghi si transversal. De asemenea, se poate folosi cu o Cutie echer pentru a Taia in unghiuri de 45 si 90 de grade. Totodata, inaltia dintilor este importanta si poate varia de la 0,4 la 0,6 mm.

Dintii mai mari sunt utili pentru prelucrarea esentelor tari ori a lemnului Umed. CEI mai mici se folosesc pentru taieturi fine, exacte, pentru materiale predispuse la crapare. Dispunerea dintilor (cu o Latura perpendiculara inspre maner) te ajuta sa Tai materialul foarte repede. Pentru Taieri fine in Metal, gresie, sticla, toate cu dimensi? © maxima de 2-3 cm, pentru a se Evita sarirea aschiilor sau craparea materialului cu totul, se folosesc lame inguste si cu dintii foarte MICI. Bineinteles, in functie de taieturile obtinute, exista nenumarate MODELE: ascutit, coada de randunica, arc, curbat etc. Important e sa stii DIN Start cam ce planuri de utilizare ai, pentru a alege produsul adecvat. Ferastraul clasic comprennent manerul in continuarea Lamei, PE o traiectorie dreapta, fiind adecvat pentru taieturi in Busteni si PE Masa de lucru. Este cel mai intalnit Model in gospodariile Romanilor si se gaseste de cumparat la preturi foarte convenabile. Deseori este folosit atat en ext?rieur, pentru Gradina, cat si in atelier, pentru prelucrarea lemnului. Acest mod?le de fierastrau de mana, usor curbat, este destination activitatilor de Tip Hobby sau celor semi-profesionale. Poate fi cumparat pentru a putea fi utilizat in Gradina, mai exact pentru toaletarea de toamna sau primavara a pomilor.